Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Deri në mars, ekspertët amerikanë thonë se mund të dyfishohet numri i të vdekurve nga COVID-19

Ekspertët shëndetësorë kanë parashikuar se deri në mars të vitit 2021, mund të vdesin rreth 470 mijë amerikanë nga COVID-10.

Sipas CNN, pandemia e koronavirusit është duke u rritur në tërë territorin e SHBA-së sa që sipas tyre mund të ketë një valë masive të të vdekurve.

Këto parashikime i ka bërë Instituti për Matje dhe Vlerësim të Shëndetit në Shkollën e Mjekësisë në Uashington. Instituti ka thënë se parashikimi i tyre supozon se 40 shtete do t’i rikthejnë masat e izolimit dhe distancës.

“Nëse shtetet nuk e bëjnë këtë, numri i të vdekurve mund të arrijë në 658 mijë deri më 1 mars”, ka thënë ata.

Deri më tani, SHBA-ja ka regjistruar mbi 11 milionë të infektuar me koronavirus dhe 252 mijë të vdekur./KOHA/

Postime të ngjashme

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

Di Maio: Bashkëpunim më i fortë italo-amerikan në Libi

S.B.

Mbretëria e Bashkuar përgatitje për fazën e dytë të programit të vaksinimit

S.B.

Pakistani do të marrë 15 milionë vaksina kundër COVID-19 nga Gjermania

S.B.

OKB: Birmania mund të jetë Siria e radhës

S.B.

Londra: Dallime të mëdha me BE për marrëveshjen e Irlandës së Veriut

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...