Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Deri tani janë siguruar 142 njësi të plazmës rikuperuese për personat me Covid-19

Shkup, 19 tetor, zhurnal.mk – Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se deri tani janë siguruar 142 njësi të plazmës së gjakut, për trajtimin e të infektuarve me COVID-19.

Nga MSH thonë se bëhet fjalë për 100 donatorë të cilët kanë dhuruar plazmë gjaku, ndërsa deri tani mbi 120 pacientë me COVID-19 trajtohen me plazmë, të cilat mbajnë antitrupa kundër coronavirusit.

“Theksojmë që qytetarët të cilët janë shëruar dhe kanë mundësi të ndihmojnë ata të cilët për momentin luftojnë me coronavirusin, të tregojnë humanitetin e tyre”, thonë nga MSH.

Ndryshe, plazmë gjaku mund të dhurojnë personat të cilët kanë qenë të infektuar me COVID-19 dhe janë shëruar, si dhe kanë dy teste negative në afat prej 24 orëve, ndërsa 21 ditët e fundit nuk kanë simptoma të virusit.

Postime të ngjashme

Vestager: Të respektohen rregullat e BE-së në planet kombëtare të rimëkëmbjes

T E

Lefkov: Për lëshimet e platformës së regjistrimit nuk është fajtor populli

T E

Qeveria e miratoi Protokollin shëndetësor për zbatimin e regjistrimit

T E

Analistët për Zhurnal: Problemi me bullgarët do të jetë më shumë serioz se ai grek

Z H

Qeveria miraton Propozim ligjin për shpallje të malit Sharr si Park Kombëtar

T E

Georgievski: Nëse i falëm serbët, pse mos falim dhe bullgarët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...