Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Derisa ekzistojnë maqedonas, do të ketë edhe gjuhë maqedonase, thotë Kryeministri

Zhurnal Ads

Shkup, 20 tetor, zhurnal.mk – Kryeministri Zoran Zaev, në fjalimin e tij në ditën e dytë të Konferencës shkencore ndërkombëtare “Gjuha maqedonase – burim i hulumtimeve shkencore” tha se derisa ekziston gjuha maqedonase do të ekzistojnë edhe maqedonasit, dhe derisa ekzistojnë maqedonasit do të ekzistojë edhe gjuha maqedonase.

“Me vite jam mbështetës i kësaj konference për gjuhën maqedonase dhe çdoherë është kënaqësi të jem këtu me ju, madje edhe në rrethana në jashtëzakonshme siç është kjo pandemia e mallkuar”, tha Zaev.

Ai mes tjerash tha se këto konferenca dërgojnë mesazh të fuqishëm për gjuhën maqedonase.

Zaev i ftoi qytetarët që ta ruajnë gjuhën maqedonase, pasi siç tha, “gjuha janë të gjithë ata”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Maqedonia e Veriut mbetet vend me rrezikshmëri të lartë për Zvicrën

E.E.

Një pjesë e komunës së Gazi Babës nesër pa energji elektrik

T E

Zv/Ministri Nuhiu pret ambasadorin Jaqimoviq, diskutojnë për thellimin e bashkëpunimit në drejtësi

admin

Problemet me Bullgarinë, Ruzhin: Ka zgjidhje, ka dhe njerëz që angazhohen

admin

Policia gjobiti 395 qytetarë për mosmbajtjen e maskës mbrojtëse

Z H

Ministri Spasovski priti në takim ambasadoren gjermane, Hollshtajn

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...