Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Detaje nga vdekja e vullnetarit që mori vaksinën, Universiteti i Oksfordit

Zhurnal Ads

Detaje të reja kanë dalë për ngjarjen që ngriti më shumë ankthin në botë, ku një vullnetar në Brazil humbi jetën pasi i ishte nënshtruar vaksinës së koronavirusit.

Sipas raportimeve, doktori brazilian që vdiq me Covid-19, pasi i ishte bashkuar vullnetarisht testimit të vaksinës së AstraZeneca dhe Universitetit të Oksfordit, nuk ishte pjesë e grupit eksperimental që mori vaksinën.

Doktori 28-vjeçari João Pedro R. Feitosa raportohet të ketë humbur jetën si pasojë e komplikacioneve nga virusi, më 15 tetor.

Gazeta Globo dhe agjencia Bloomberg shtojnë se ai ishte në grupin e kontrollit dhe mori një placebo në vend të vaksinës që po testohet. Që prej marsit, ai trajtonte pacientët me koronavirus në dy spitale të Rio-s.

Universiteti i Oksfordit reagoi, menjëherë, pas këtij rasti duke thënë se testimet do të vazhdojë edhe pas vdekjes së vullnetarit, duke shtuar se një hetim i pavarur nuk kishte zbuluar ndonjë gjë shqetësim për sigurinë.

“Pas vlerësimit të kujdesshëm të kësaj çështje në Brazil, nuk ka pasur shqetësime në lidhje me sigurinë e provës klinike dhe hetimi i pavarur, përveç rregullatorit brazilian kanë rekomanduar që testimi të vazhdojë”, thuhet në komunikatë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Presidenti i zgjedhur Biden me vizion “pozitiv e optimist” për vendin

T E

Raporti i BE-së: Bota përjetoi nëntorin e saj më të nxehtë të regjistruar në Evropë

S.B.

Përfundon takimi i ambasadorëve të BE-së, bllokohet miratimi i përfundimeve për zgjerimin

S.B.

Bota shënon Ditën e AIDS-it, në kohën e pandemisë së koronavirusit

S.B.

Nga numri i përgjithshëm i të sëmurëve nga virusi korona 14 për qind janë punonjës mjekësorë

T E

Ushtarakët kinezë dhe amerikanë diskutojnë për përballimin e katastrofave

Z H
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...