Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Detaje të rreja rreth kompjuterit të parë kuantik

Sot, Kancelarja gjermane Angela Merkel prezantoi kompjuterin e parë kuantik të instaluar në Gjermani nga gjigandi amerikan i kompjuterave IBM, ndërsa Evropa është aktive në avancimin e kësaj teknologjie premtuese.

Kompjuteri “Q System One” u instalua pranë Stuttgart në bashkëpunim me ekspertë gjermanë dhe ka punuar që nga prilli.

Është kompjuteri i parë kuantik i grupit IBM jashtë SHBA, raporton zdnet.

“Gjermania është ndër më të mirat në kërkimin e teknologjisë kuantike dhe synon të qëndrojë e tillë”, tha kancelarja, e cila shkroi një tezë mbi kiminë kuantike gjatë studimeve të saj.

Teknologjia kuantike përdoret për kompjuterë shumë të fuqishëm për shkak të vetive fizike të grimcave jashtëzakonisht të vogla.

Në vend të “bitëve” të përdorur për kompjuterët klasikë, bota kuantike përdor “qubit” (Qubits) që mund të bëjnë disa gjëra paralelisht dhe shumë shpejt.

Megjithëse teknologjia kuantike është ende në fazën eksperimentale, një ditë ajo mund të bëjë të mundur zgjidhjen e çështjeve që janë shumë komplekse për kompjuterët aktualë në një kohë rekord.

Franca dhe Gjermania synojnë të jenë ndër liderët në atë zonë. Autoritetet franceze njoftuan investime prej 1.8 miliardë eurosh për pesë vjet në janar dhe Gjermania do të ndajë dy miliardë për ndërtimin e një kompjuteri kuantik deri në 2025.

Postime të ngjashme

Instagram ka zgjatur kohën e ‘Reels’

D V

Android fiton betejën globale të telefonave

D V

Galaxy Z Flip 3 dhe Z Fold 3 janë rezistent ndaj ujit

D V

OnePlus 9T thuhet se është anuluar

D V

Bitcoin përfitoi nga shpallja e punës në Amazon

D V

Realme MagDart është ngarkuesi i parë pa tel magnetik për Android

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...