Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Deti Japonisë kthehet në arenë përplasjesh, luftanije ruse largon me ‘forcë’ anijen amerikane

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha të martën se një luftanije ruse ka gjetur një luftanije amerikane të tipit “USS John S. McCain” duke operuar ilegalisht në ujërat ruse në Detin e Japonisë, por e ka ndjekur dhe e ka larguar atë nga zona.

Moska tha se forcat ruse me anijen “Admiral Vinogradov” e kanë paralajmëruar verbalisht anijen amerikane dhe kanë kërcënuar se do ta godasin atë me forcë që të largohej nga zona ku është parë.

Anija amerikane ishte kthyer menjëherë në ujërat neutrale pasi u paralajmërua, tha ministria e mbrojtjes në një deklaratë.

Incidente të tilla janë të rralla, por nënvizojnë marrëdhëniet e dobëta diplomatike dhe ushtarake midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, lidhjet e të cilave po lëngojnë në një nivel të ulët të pas Luftës së Ftohtë.

Anija ruse, nga Flota e Paqësorit, kishte ndjekur shkatërruesin amerikan, për të cilin Moska tha se kishte shkelur ujërat territoriale të Rusisë në 0317 GMT duke kaluar dy kilometra përtej kufirit detar, incidenti ndodhi në Gjirin e Pjetrit të Madh.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...