Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Dhëmbët e parë mund t’i shpëtojnë jetën fëmijës, ja pse mjekët pediatër ju ndalojnë kategorikisht t’i hidhni

Dhëmbët e parë mund t’i shpëtojnë jetën fëmijës, ja pse mjekët pediatër ju ndalojnë kategorikisht t’i hidhni.

Në çdo shoqëri ekzistojnë bestytni të ndryshme, sipas të cilave dhëmbët e parë të qumështit shihen si ogur fatsjellës.

Disa persona i hedhin mbi çati dhe u thonë të vegjëlve që i merr lejleku fluturues dhe sjell dhëmbë të rinj.

Ose i fshehin nën jastëk duke u thënë fëmijëve se të nesërmen do të gjejnë monedha aty poshtë. Cilado qoftë historia, realiteti është i njëjtë, të gjithë i hedhim dhëmbët e parë të qumështit.

Por një studim i bërë nga National Institute of Dental and Craniofacial Research ju ndalon rreptësisht të bëni këtë gjë.

Kërkimet e ndryshme kanë provuar se dhëmbët e qumështit janë të pasura me qeliza staminale.

Nëse fëmija juaj shfaq probleme shëndetësore në të ardhmen, ju mund të përdorni qelizat staminale të dhëmbëve të tij për të ndërtuar qeliza të reja.

Një tjetër rezultat që befasoi shkencëtarët është se qelizat staminale të dhëmbëve të qumështit janë qelizat më të mira të trupit të njeriut.

Qelizat staminale njihen ndryshe edhe si tullat ndërtuese të jetës. Ato janë qeliza nënë që kanë potencial për të prodhuar qeliza të reja. Kjo është edhe arsyeja që vitet e fundit qelizat staminale ruhen në banka të ndryshme gjaku. /Lajmi.net/

Postime të ngjashme

Receta 60 ditore me rozmarinë për të përmirësuar shëndetin e mëlqisë

Lea Muslija

Vetitë magjike të bishtave të qershive dhe përfitimet që ato i sjellin shëndetit

Lea Muslija

Djalë apo vajzë? Si ndikon stresi në gjininë e foshnjës tuaj?

Dafina Vidishiqi

Problemet me tiroiden dhe ndikimi te sëmundjet e zemrës

Dafina Vidishiqi

Për organizëm të fortë dhe trup në formë konsumoni kanellë me mjaltë

Dafina Vidishiqi

Thonjtë tregojnë shumë, ja çfarë zbulon ngjyra e tyre për shëndetin tuaj

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...