Medicina

Dhimbjet e kokës, shenjë e diçkaje më serioze

Të gjithë e dimë se sa e bezdisshme din të jetë dhimbja e kokës

Shpesh herë instinktet na bëjnë që thjesht ta pimë një paracetamol, të pimë ujë dhe të vazhdojmë ditën, transmeton Telegrafi.

Sidoqoftë, një doktor ka filluar t’u bëjë thirrje personave që vuajnë nga dhimbjet e shpeshta të kokës të kontrollohen tek ekspertët sepse mund të jenë shenjë e diçkaje më serioze.

Michael Munger beson se njerëzit duhet t’u kushtojnë më shumë vëmendje dhimbjeve të kokës sepse mund të jenë indikatorë që një person është duke vuajtur nga kanceri i trurit apo nga zmadhimi i artereve.

Tri llojet më të zakonshme të dhimbjeve të kokës që i përjetojnë njerëzit janë: dhimbjet e kokës nga shtypja e gjakut; dhimbjet e kokës nga sinusët; dhe nga migrena.

Munger beson se çdo person që vuan më shumë se dy herë në javë nga dhimbjet e kokës për më gjatë se tërë nata, duhet të kontrollohen nga një ekspert.

Postime të ngjashme

Humbja e dëgjimit: Një tingull i veçantë mund të jetë tregues i dëmtimit të veshit

admin

Tri mënyra të zakonshme që mund të dëmtoni imunitetin tuaj pa e kuptuar

admin

Shkencëtarët kinezë zhvillojnë vaksinën kundër kancerit të gjakut

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...