Dhjetë ditë pas dorheqjes Stefan Lofven rizgjidhet kryeministër i Suedisë

Kryetari i Partisë Socialdemokrate të Suedisë, Stefan Lofcen është rizgjedhur kryeministër i këtij shteti të mërkurën, vetëm dhjetë ditë pasi kishte dorëheqje me rastin e humbjes së mocionit të mosbesimit.

 

Lofven më 28 qershor kishte dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit, pasi e kishte humbur mocionin e votëbesimit. Sidoqoftë, deputetët i kanë dhënë vota të mjaftueshme të mërkurën për ta formuar qeverinë e re.

Kryeministri i vjetër dhe i ri i Suedisë tani duhet të sigurojë përkrahje të shumicës për ta miratuar buxhetin. Ai ka thënë se do të japë përsëri dorëheqje, nëse nuk arrin ta bëjë këtë deri në vjeshtë, shkruan “Reuters”.

Ai ka udhëhequr një qeveri të brishtë të pakicës që nga zgjedhjet e vitit 2018, të cilat i ndanë ulëset në Kuvend pothuajse në dy pjesë të barabarta dhe ofruan rritje për demokratët suedezë, të cilët janë kundër imigrantëve.

Përderisa votimi i qeverisë së re shihej si proces që do të sillte rezultat shumë të ngushtë, Lofven kishte pritur që ta shmangte rastin kur shumica voton kundër tij. Në fund, ai e ka shmangur refuzimin nga deputetët për vetëm dy vota në Kuvendin me 349 ulëse.

Related posts

Kina dënon grushtin e shtetit në Guine

Redaksia

Studiuesit izraelitë dhe kinezë zhvillojnë lëkurë të zgjuar elektronike për zbulimin e hershëm të sëmundjeve

Z H

Iraku po përballet me temperatura ekstreme

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com