Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dhjetë rebelë të vrarë në Kolumbi

Ushtria kolumbiane ka vrarë të paktën 10 persona në një sulm ndaj ish-anëtarëve të organizatës guerile- FARC.

Sekretari i Mbrojtjes, Diego Molano, shkroi në Twitter se ushtria “neutralizoi” 13 persona. Tre nga këta ka të ngjarë se janë të plagosur, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Grupi i sulmuar përbëhet nga ish-anëtarë të FARC që nuk duan të ndjekin marrëveshjen e paqes që guerilët dhe qeveria përfunduan në 2016, pas së cilës FARC u çarmatos.

Sulmi ndodhi jashtë qytetit të Calamar, në Kolumbinë veriore, ku fraksionet e shkëputura prej rreth 2,500 anëtarësh kanë marrë përsëri armët.

Të premten, qeveria nisi një ofensivë në të cilën 7,000 ushtarë elitë do të luftonin rebelët.

Më shumë se nëntë milionë njerëz ose janë vrarë, janë zhdukur pa lënë gjurmë ose janë dëbuar në internim në konfliktin gati 60-vjeçar, midis shtetit kolumbian dhe FARC, grupit më të vogël të krahut të majtë ELN dhe grupeve të milicisë së ekstremit të djathtë.

Postime të ngjashme

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

Të gjithë mbi 50-vjeçarët në Britani morën një dozë të vaksinës

S.B.

OBSH:Kurba e infeksioneve nga Covid-19 është rritur në mënyrë eksponenciale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...