Dhjetëra qytetarë kolabojnë nga temperaturat e larta, mbi 100 ndërhyrje në ditë nga ndihma e shpejtë

Shkup, 29 korrik – Është rritur numri i thirrjeve në Shërbimin për Ndihmën e parë mjekësore në Shkup, ndërsa ekipet intervenojnë në ditë tek njëqind raste. Në ditë ka prej tetë deri në dhjetë kolapse. Këtë për MIA-n e deklaroi udhëheqësja e Shërbimit për ndihmë të parë mjekësore pranë Shtëpisë shëndetësore Shkup, Milica Buballo.

 

Ajo theksoi se qytetarët të cilët kërkojnë ndihmë nuk ndihen mirë për shkak të motit të nxehtë dhe kanë dhimbje koke, dhimbje gjoksi, ndryshime kardiovaskulare … Ajo shtoi se intervenojnë edhe në aksidentet rrugore.

Për shkak të temperaturave të larta në fazën portokalli, Ministria e Shëndetësisë kujtoi masat e përgjithshme për mbrojtjen e shëndetit, gjegjësisht gjatë këtyre ditëve jashtëzakonisht të nxehta, qytetarët duhet të qëndrojnë më gjatë brenda (kryesisht me ajër të kondicionuar), dhe gjatë qëndrimit të nevojshëm jashtë. hapësirë gjatë kësaj periudhe, për të gjetur mundësinë për pushime më të shpeshta në hije.

“Të mbahen rroba me ngjyra të hapura dhe të lehta, gjatë ekspozimit direkt në diell, mbani syze dhe kapelë, dhe gjatë rrezitjes shfrytëzoni krem me faktor të lartë mbrojtës. Hani më pak ushqim, më shumë fruta dhe perime, dhe më pak ushqime yndyrore. Pini shumë lëngje, mundësisht ujë të pijshëm të thjeshtë dhe shmangni pijet alkoolike. Kur hyni në një automjet, është e nevojshme të ventiloni atë për një periudhë të caktuar. Të sëmurët kronikë duhet të marrin rregullisht terapinë e përshkruar, në konsultim me mjekët amë”, qëndron në rekomandimet.

Related posts

BE-ja heq Maqedoninë e Veriut nga lista e vendeve të sigurta

D V

Shënohet 75 vjetori i formimit të Lidhjes së shoqatave të pensionistëve

D V

Pendarovski mori pjesë në shënimin e 30-vjetorit të pavarësisë së Ukrainës

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More