Dhjetëra qytetarë perëndimorë largohen nga Afganistani që nga tërheqja e SHBA-së

Rreth 200 njerëz, përfshirë amerikanët, janë larguar nga Kabuli në operacionin e parë të tillë që kur forcat amerikane u larguan nga vendi.

 

Fluturimi çarter i Qatar Airways tani është duke udhëtuar drejt kryeqytetit të Katarit Doha, me një fluturim të dytë të premten.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kërkoi ndihmë me evakuimet gjatë një vizite të fundit në Katar, raporton bbc.

Qindra qytetarë afganë që kishin ndihmuar ushtrinë amerikane nuk ishin në gjendje të dilnin në aeroplanin amerikan të muajit të kaluar.

Në një konferencë shtypi të mbajtur në aeroport, i dërguari special i Katarit Mutlaq bin Majed Al Qahtani e përshkroi aeroportin ndërkombëtar të Kabulit si operacional dhe tha se ishte një ditë historike për Afganistanin.

Fluturimet janë të parat që largohen që kur evakuimet e nxituara të drejtuara nga ushtria amerikane përfunduan muajin e kaluar, pas marrjes nën kontroll të vendit nga talebanët në 15 gusht. 

Related posts

Merkel viziton zonat e përmbytura në Gjermani

D V

Në Itali, 99% e viktimave të koronavirusit s’ishin të vaksinuara

D V

Izraeli rikthen “pasaportën e gjelbër”

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com