Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dhjetëra të vdekur pas sulmit të militantëve në Mozambik

Dhjetëra njerëz kanë vdekur pas një sulmi në qytetin Palma në veri të Mozambikut, sipas një zëdhënësi nga departamenti i mbrojtjes së vendit.

Shtatë u vranë duke u përpjekur t’i shpëtonin një rrethimi në një hotel, tha Omar Saranga.

Qindra të tjerë, si vendas ashtu edhe të huaj, thuhet se u shpëtuan.

Zona është sulmuar nga militantët islamikë që nga e mërkura. Dëshmitarët kanë përshkruar se ishin fshehur ndërsa prisnin të shpëtonin me anije, në një plazh të shpërndarë me trupa pa kokë.

Uebfaqet e trafikut detar treguan një varg anijesh rreth Palmës dhe portit të Pembas, ndërsa njerëzit u përpoqën të shpëtonin me çdo mjet – anije mallrash, anije pasagjerësh, tërheqje dhe anije rekreative.

Postime të ngjashme

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

Pamjet kur një burri rom në Çeki, polici ia vuri gjurin në qafë – vdekja e tij po krahasohet me atë të George Floyd në SHBA

Dafina Vidishiqi

New Yorku nuk është më qyteti me më së shumti miliarderë

Dafina Vidishiqi

Szijjarto: BE mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor

Dafina Vidishiqi

Spanja fal liderët katalanas për përpjekjet e dështuara për pavarësi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...