Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

“Dhuna në Qendër”: 1 vjet e gjysmë burg për Gruevskin, ndërsa dënim me kusht për Janakieskin

Shkup, 29 shtator – Zhurnal.mk – Ish kryeministri Nikolla Gruevski është dënuar me burg me kohëzgjatje prej 1 vit e gjysmë, ndërsa ish ministri Mile Janakieski me dënim me burg prej 1 viti me kusht nëse nuk kryen vepër penale në katër vitet e ardhshme. Edhe të akuzuarit tjerë morën dënime me kusht që të njejtën vepër mos ta përsëritin, raporton Zhurnal.

Bëhet fjalë për rastin “Dhuna në Qendër” ndërsa aktvendimi u shqiptua sot në Gjykatën Penale, me çka gjykatësi theksoi se të akuzuarit shpallen fajtorë.

Ky rast u hap për dhunën në Qendër që ndodhi nga protestat mes datës 7 dhe 10 nga qershori i 2013tës.

Sipas Prokurorisë, protestat i ka organizuar kreu u VMRO-DPMNE-së, ndërsa qëllimi ka qenë të pengohet rrënimi i kishës “Shën Konstantin dhe Elena”, në rrugën “Maqedonia”.

Ndërkohë prokurorja Fatime Fetai nuk është e kënaqur nga aktvendimi i Gjykatës dhe paralajmëroi ankesë.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Teuta Arifi inspekton nga afër punimet në Çarshinë e Epërme

Dafina Vidishiqi

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

Dafina Vidishiqi

Hungaria hapi Konsullatë në Maqedoni

Dafina Vidishiqi

RMV, padi ndaj tetë personave për armëmbajtje, terrorizëm e luftime për ISIS në kuadër të rastit “Qelia”

Dafina Vidishiqi

Filipçe: Në shtator, nxënësit mund të kthehen në bankat e tyre

Dafina Vidishiqi

Zaev: Te ne kanë ndikim forca dhe palë të treta

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...