Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Di Maio: Bashkëpunim më i fortë italo-amerikan në Libi

Një bashkëpunim më i fortë midis Italisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës parashikohet në Libi, deklaroi ministri i Jashtëm Luigi Di Maio nga Uashingtoni, gjatë takimit me sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken.

“Me Blinken ne kemi rishikuar hapat e ardhshëm për përfshirjen më të madhe të SHBA në çështjen libiane”, shtoi Di Maio.

“Italia dhe SHBA ndajnë shqetësimin për praninë e forcave të huaja në Libi”, vazhdoi Di Maio duke iu referuar trupave ruse dhe turke.

”Roli i SHBA mund të përshpejtojë procesin e unitetit dhe stabilizimin e vendit”, shtoi ai./atsh

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...