Dialogu Kosovë-Serbi, Bislimi: Çështja e pagjeturve ishte tema e vetme, kërkuam të intensifikohen përpjekjet për gjetjen e të zhdukurve

Të martën dhe të mërkurën delegacionet nga Kosova dhe Serbia janë takuar në Bruksel, në kuadër të dialogut.

 

Udhëheqësi i delegacionit të Kosovës në dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi ka thënë një ditë më parë se gjatë këtij muaji nuk do të ketë takim ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksadar Vuçiq.

Bislimi sot në një postim në Twitter shkruan se familjet kanë nevojë të dinë fatin e familjarëve të tyre sa më parë.

“Familjet kanë nevojë të dinë fatin e familjarëve të tyre sa më parë. Ky është mesazhi që kemi përçuar në këto bisedime me Serbinë, ku tema e vetme ishin të pagjeturit. Kemi kërkuar të intensifikohen përpjekjet për gjetjen e të zhdukurve me dhunë gjatë luftës”, shkruan ai.

Edhe kryeministri Albin Kurti ka thënë se në dialogun me Serbinë, çështja e të pagjeturve është temë e cila nuk mund të pres. 

Related posts

Në Kosovë pak qendra të vaksinimit anti-COVID

D V

​Tragjedia në Kroaci, drejtoresha e Kryqit të Kuq në Sllavonski Brod: Ende kemi punë me disa nga të lënduarit

D V

Aksident trafiku në magjistralen Podujevë-Prishtinë, vetura përfundon jashtë rrugës

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com