Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dialogu Turqi-Greqi, Dendias para nisjeve të diskutimeve: Çështjet që kanë lidhje me sovratitetin kombëtar nuk janë në tryezë

Në një intervistë për “Gazetën e Redaktorëve” ai ka thënë se cilat çështje nuk do të jenë në diskutim mes 2 vendeve.

GREQI- Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka folur disa orë para nisjës së dialogut me Turqinë. Në një intervistë për “Gazetën e Redaktorëve” ai ka thënë se cilat çështje nuk do të jenë në diskutim mes 2 vendeve. Dendias tha se çështja e çmilitarizimit të nuk do të diskutohet. Ai gjithashtu tha se të gjitha çështjet që kanë lidhje me sovranitetin kombëtar nuk do të janë për diskutim.

“Çështja e çmilitarizimit të ishujve nuk diskutohet. Një çështje në lidhje me sovranitetin kombëtar nuk po diskutohet,”tha Dendias.

Më 11 Janar, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu ftoi Greqinë të rinisë bisedimet, duke demonstruar se si Turqia favorizon dialogun, bashkëpunimin dhe zgjidhjen. Në 20 Janar, Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se vendi i tij do të bashkohej me bisedimet me optimizëm dhe besim. Dialogu pritet gjithashtu të kontribuojë pozitivisht në marrëdhëniet e Turqisë me BE. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel mirëpriti zhvillimin, sipas një deklarate pas takimit të tij me Cavusoglu në Bruksel më 22 Janar.

Postime të ngjashme

SHBA paralajmëron kundër udhëtimit në disa shtete

D V

Rikthehet komunikimi mes dy Koreve

D V

Ushtria amerikane do të largohet deri në fund të vitit nga Iraku

D V

Nju Jorku rrit përpjekjet për nxitje të vaksinimit

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

OKB bën thirrje për ulje të tensioneve në Tunizi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...