Diapazoni 1000 km: Volvo tregon veturën elektrike me dyer që hapen në mënyrë interesante

Prodhuesi suedez i automjeteve tregon se çfarë mund të pritet nga veturat e ardhshme elektrike Volvo.

 

Me një goditje gjithëpërfshirëse, Volvo ka dhënë një vështrim mbi veturat e tij të ardhshme elektrike. Prodhuesi suedez i veturave dëshiron të përqendrohet kryesisht në risitë e programeve kompjuterike dhe teknologjitë e reja të baterive.

Automjeti koncept i sapo prezantuar, specifikon linjën e dizajnit në të cilën duhet të bazohen veturat e ardhshme elektrike Volvo. Ajo që bie në sy në shikim të parë janë dyert që mund të hapen kundër drejtimit të udhëtimit, transmeton Telegrafi.

Google si një partner softueri

Volvo ishte një nga prodhuesit e parë të automjeteve që kishte partner Google për Polestar 2, ku ndërtoi sistemin operativ të automjetit. Për shembull, Google Assistant, Google Maps dhe Google Play janë integruar direkt në sistemin e informacionit dhe të argëtimit të automjetit.

Volvo synon ta ndjekë këtë qasje më intensivisht në të ardhmen. Sistemi i ardhshëm operativ VolvoCars.OS u zhvillua në bashkëpunim të ngushtë me Google dhe do të instalohet në veturat elektrike të prodhuesit që nga viti 2022.

Related posts

Brabus dhe Fostla e transformuan Mercedes-AMG GT 63 S në një “predhë” me 800 kuaj/fuqi

D V

Tri dekada Opel Astra: Pesë gjenerata të suksesshme

D V

Një ndër SUV më të shitura në Evropë, Dacia Duster vjen krejtësisht i ri

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com