Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

“Dielli artificial” i Koresë së Jugut vendos një rekord të ri botëror

Qendra Kërkimore KSTAR e Koresë së Jugut në Institutin e Energjisë së Shkrirjes (KFE), ishte në gjendje të tejkalojë rekordin e saj botëror të vitit 2019 për kohën më të gjatë të funksionimit të një reaktori bërthamor. Plazma brenda reaktorit mbajti një temperaturë prej më shumë se 100 milionë gradë Celsius për 20 sekonda. Kjo tingëllon si pak, por është një hap i madh për kërkime mbi bashkimin bërthamor, transmeton Telegrafi.

Megjithëse aktualisht ka disa reaktorë të shkrirjes bërthamore, përveç Koresë së Jugut në Kinë dhe Francë, këto pajisje nuk përdoren ende për të gjeneruar energji. Stacionet kërkimore aktualisht po kërkojnë një mënyrë për ta bërë procesin kompleks fitimprurës.

Në një shkrirje bërthamore, atomet bashkohen. Duhet krijuar një mjedis i duhur për këtë. Atomet e hidrogjenit të rëndë nxehen fort atje. Plazma që rezulton duhet të arrijë një temperaturë prej mbi 100 milionë gradë. Vetëm atëherë mund të fillojë bashkimi bërthamor. Gjenerohet aq shumë nxehtësi, saqë mund të mbahet përgjithmonë pa shtuar ndonjë energji shtesë. Nxehtësia që rezulton operon me një turbinë me avull dhe një gjenerator.

Si-Woo Yoon, drejtori i Qendrës Kërkimore KSTAR, e quajti zhvillimin “një pikë kthese të rëndësishme” në garën për teknologjinë që do ta bënte të disponueshëm komercialisht një reaktor të tillë.

Postime të ngjashme

Facebook nënshkruan marrëveshje me tri firma të tjera mediale në Australi

S.B.

Facebook-u premton 1 miliard dollarë investime për gazetarinë

S.B.

Është sikur të jesh atje: Sony po punon në një pajisje të re

S.B.

Të burgosurit në Arizona duhet të qëndrojnë në burg më gjatë për shkak të defekteve në softuer

S.B.

Elon Musk ndryshon foton e profilit në Twitter dhe ka ngjallur një debat të madh në internet

S.B.

Catherine Chen nga Huawei: Besoni në fuqinë e teknologjisë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...