Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Digjet kisha në Jeruzalem, presidenti palestinez akuza Izraelit

Zhurnal Ads

Një burrë u përpoq të vinte flakën në kishën e Gethsemane në Jeruzalemin Lindor, por u arrestua nga policia izraelite.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka denoncuar incidentin, duke pretenduar se i dyshuari ishte një “ terrorist ” dhe tha se qeveria izraelite ishte përgjegjëse për sulmet.

Policia prangosi 49-vjeçarin , i cili hodhi benzinë brenda kishës, tha zëdhënësi i policisë Mickey Rosenfeld, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Sipas një zëdhënësi të Kishave të Tokës së Shenjtë, Wadi Abu Nassar, i dyshuari është një hebre ortodoks.

“Ne e falenderojmë Zotin për shuarjen e zjarrit shpejt, ” shtoi ai. Nassar u kërkoi autoriteteve të hetojnë rastin dhe foli për “motive raciste” të mundshme në një deklaratë.

Një zëdhënës i brigadës së zjarrfikësve tha se zjarri “për fat të mirë nuk u përhap në të gjithë kishën .

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Pompeo: Kina është vendi më i keq për liritë fetare

admin

Më shumë se 600 mijë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar janë injektuar me dozat e para të vaksinës Pfizer-BioNTech

S.B.

Vrasësi që ndihmoi në ndalimin e një sulmi në Urën e Londrës, fiton falje mbretërore

admin

Trump rinis turneun elektoral në Florida

admin

Konflikti me Azerbajxhanin, vritet në luftë futbollisti 22-vjeçar armen

admin

Gjermania regjistron mbi 7 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...