Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Dikur shiste qumësht, ndërsa sot një soprano me famë jashtë kufijve – rrëfimi i veçantë i Elbenita Kajtazit

Zhurnal Ads

Elbenita Kajtazi është njëra ndër sopranot më të njohura shqiptare.

Megjithëse sot fama dhe sukseset e saj kanë dalë edhe jashtë kufijve, fillimet nuk ishin edhe aq të lehta për artisten me prejardhje nga Mitrovica.

Ajo së fundmi përmes një postimi në Facebook, ka ndarë me ndjekësit e saj një fotografi nga fëmijëria e saj.

Si fëmijë, Elbenita ka qenë e detyruar që të shesë qumësh, në mënyrë që të ndihmojë familjen e saj në arritjen e disa të ardhurave për shtëpinë.

Kajtazi shkruan se u emocionua kur një mik i saj i dërgoi asaj këtë fotografi, e cila ishte realizuar pak pas përfundimit të luftës në Kosovë.

“Kjo jam unë me një shishe qumësht shumë të shijshëm në duar pesë muaj pas luftës në Mitrovicë-Kosovë, më 26.10.1999 në 08:09 të mëngjesit! Do t’ju tregoj të gjithëve një histori të vogël. Para luftës ne kishim dy lopë të bukura dhe shisnim qumësht në lagje, sepse dy lopët e mia të bukura kishin qumështin më të mirë që ekziston dhe unë isha fëmija që ua shpërndaja qumështin fqinjëve tanë. Gjatë luftës ne ishim refugjatë në Shqipëri dhe natyrisht duhej të linim gjithçka që kishim pas, edhe dy lopët e mia të bukura që aq shumë i doja! I pashë për herë të fundit kur u larguam nga shtëpia dhe mendova se nuk do t’i shoh më kurrë, por unë dhe gjyshja ime i kërkonim kur u kthyem nga Shqipëria dhe kur lufta kishte mbaruar. Edhe sot që tregoj këtë histori nuk mund të besoj se i gjetëm! Unë isha fëmija më i lumtur në tokë kur i gjetëm, kujtoj se u hodha lartë nga lumturia! Pas luftës, puna ime e vjetër u kthye, unë vazhdoja të jem vajza që shpërndanë qumështin dhe e doja punën time! Kur një shok më dërgoi këtë fotografi mbrëmë, unë qava shumë, u emocionova shumë dhe kujtova kohën e saktë dhe ditën dhe gjithçka që ndodhi atë ditë! Ishte një pamje shumë e bukur për ta parë, për të më bërë gjithmonë të kujtoj se nga vij dhe të jem krenare për faktin se në të kaluarën isha një vajzë me ëndrra shumë të mëdha dhe gjithashtu kisha një punë për të shpërndarë qumësht dhe fituar para për të ndihmuar familjen time me atë punë, si një fëmijë 9 vjeç! Kush mendonte se do të bëhesha këngëtare e Operas… atëherë nuk kisha ide se çfarë ishte opera, më besoni! Ermonela Jaho më tha një ditë se “asgjë nuk është e pamundur në këtë botë, dhe ju mund të arrini çdo ëndërr që keni”. Unë ende besoj në atë që ajo më tha dhe unë ende shikoj deri në ato fjalë! #vajëekosovës me shumë ëndrra”, ka shkruar Elbenita Kajtazi në Facebook.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Përkundër situatës me COVID-19, Kim Kardashianit i organizohet një festë e veçantë nga familja në ditëlindjen e 40-të

admin

Sara Hoxha publikon fotografi në bikini të realizuar në fillim të vitit: Nisi mirë 2020-ta

S.B.

Sinan Vllasaliu i këndon Ushtrisë së Kosovës në këngën e re

S.B.

Vesa Luma pranon dhuratë nga Ambasada e Kosovës në Australi

S.B.

Pandemia Covid-19/ ​Erdogan “mbyll” Turqinë

S.B.

Shtyhet sërish ceremonia “SAG Awards”

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...