Agjencia Zhurnal.mk
Kuzhina

Dilema kulinare: Maja e thatë apo e freskët – cila përdoret për bukë dhe cila për pasta

Ky produkt i pashmangshëm përbëhet nga organizma të gjallë të kërpudhave të majasë (Sacharomyces), për të cilat është karakteristike që shumëzohen shpejt

Maja e freskët ka afatin e qëndrueshmërisë deri në dy javë dhe patjetër duhet të ruhet në vend të ftohtë.

Nga ana tjetër, maja e thatë ka strukturë pluhuri, afat më të gjatë qëndrueshmërie dhe mund të ruhet në temperaturë dhome, transmeton Telegrafi.

Kur e përdorni majanë e freskët, thërrmojeni dhe shtojani përbërësve të thatë apo më parë zbuteni në një filxhan me ujë të vakët.

Maja e freskët është e shkëlqyeshme për pasta të cilat bymehen gjatë dhe ngadalë, ndërsa bashkë me të rritet nga maja e thatë.

Kur është fjala për shijen nuk dallohet.

Nëse ende keni dilemë cilën majë ta përdorni, ju këshillojmë të eksperimentoni, sepse qëllimi i gatimit është që gjithmonë të krijohen kombinime të ndryshme.

Postime të ngjashme

Muffins proteinash pa miell: Nëse jeni në dietë, ky është vakti i duhur për ju

S.B.

Patëllxhan i mbushur me susam dhe djathë

S.B.

Sytë e vezirit: Ëmbëlsirë e butë e gatshme për gjysmë ore!

S.B.

Nuk ka drekë më të shëndetshme se mishi i peshkut!

S.B.

Basbousa: Ëmbëlsirë e mrekullueshme egjiptiane me griz të cilën duhet patjetër ta provoni sa më parë!

S.B.

Specialitet italian: Lazanje me kungullesha dhe djathë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...