Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dilni armenë, ku jeni?”: Turqit mësyjnë lagjen në Lion, policia në alarm

Zhurnal Ads

Më shumë se 150 turq dolën mbrëmë në rrugët e Lionit duke protestuar kundër qeverisë franceze, ndërkohë që hodhën slogane të forta ndaj armenëve.

Grupi i madh i tyre, kryesisht djem të rinj, parakaluan rrugëve të qytetit me flamuj turq duke thirrur “Armëne dilni, ku jeni?”, ndërsa nuk munguan fyerjet me karakter rracor ndaj tyre.

Policia e qytetit u vu në alarm duke u angazhuar për shmangien e përplasjeve mes tyre dhe armenëve, ndërsa protesta e turqve u ndoq hap pas hapi nga forcat e rendit.

Ngjarja ndodhi pas akuzave të ndërsjellta mes presidentëve Erdogan dhe Macron në lidhje me tensionin në Egje, luftën në Nagorni Karabakh si edhe tensionet në lidhje me karikaturat e Profetit Muhamed.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

U gjetën të përqafuar nën rrënoja, kush janë dy të rinjtë që humbën jetën nga tërmeti në Greqi

T E

Stuhi e përmbytje në Itali, autoritetet thirrje banorëve

T E

Mbyllet Mali i Zi, vendi i dytë në Evropë për nga numri i të infektuarve

T E

Profesori amerikan: Gjatë kohës së Bidenit rajoni i Ballkanit Perëndimor mund të bëhet një “BE-gosllavi”

S.B.

Gjendet një monolit metali misterioz në shkretëtirën e Utah

T E

Talebanët sulme ndaj forcave afgane të sigurisë, 10 të vdekur

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...