Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov: BE-ja me sjelljen ndaj Maqedonisë së Veriut do të tregojë nëse është bashkësi e vlerave dhe parimeve

Zhurnal Ads

Shkup, 20 tetor, zhurnal.mk – Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov mbajti takim – video konferencë me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Maqedononë e Veriut. Me iniciativë të ambasadorit dhe Shef i Delegacionit të BE-së Dejvid Gir, takimi u mbajt me rastin i marrjes së Raportit të fundit të Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut dhe pakoja për zgjerim.

“2020 është vit i sfidave, si në planin global ashtu edhe brenda, por njëkohësisht edhe vit i cili shënoi shumë kthesa të rëndësishme kur bëhet fjalë për prioritetet strategjike të Maqedonisë së Veriut. Dritë jeshile për hapjen e negociatave aderuese deri në mart të këtij viti, së bashku me anëtarësim në NATO Aleancën janë sukseset historike të Qeverisë dhe të qytetarëve. Shpresojmë që suksesi i përbashkët do të kompletohet me miratimin e kornizës Negociuese dhe mbajtjen e Konferencës së parë Ndër-qeveritare deri në fund të këtij viti”, theksoi Dimitrov.

Duke iu referuar gjetjeve të Raportit, ZKQ Dimitrov theksoi se i njëjti paraqet vlerësim objektiv dhe gjithëpërfshirës të suksesit tonë, duke i identifikuar fushat në të cilat duhet ti fokusojmë aktivitetet reformuese, me theks të veçantë të fushat prioritare lidhur me klastrin e parë – themelet.

Lidhur me sfidat me të cilat Maqedonia e Veriut ballafaqohet nën dritën e mbajtjes së Konferencës së parë ndër-qeveritare, zëvendëskryeministri Dimitrov theksoi: “Se si Bashkimi Evropian do ti qaset drejt kësaj çështje – të drejtën e popullit maqedonas në vetëvendosje – do të ndikoj në atë se edhe më tej a do të vazhdojmë që Unionin ta shohim si bashkësi e vlerave dhe parimeve”.

Ai informoi edhe për masat që Qeveria i morri për përmirësimin e IPA strukturës, respektivisht për kapacitete e absorbimit të fondeve të BE-së.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Megjashi”: 42 për qind e fëmijëve ndjehen të diskriminuar

T E

Analistët: Qeveria “Zaev2” nuk ka me çfarë të lavdërohet në 100 ditët e para

E.E.

Jeremiq: Vetoja bullgare ndaj Maqedonisë së Veriut është skandaloze

Z H

Zaev bisedë telefonike me kryeministrin bullgar

T E

Stoltenberg: NATO do t’i dhurojë Maqedonisë së Veriut pajisje mjekësore me vlerë rreth 1.4 mln euro për përballje me pandeminë

R ZH

Skrining për deputetët dhe punonjësit e institucionit ligjvënës

E.E.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...