Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Dimitrov: Bullgaria të mos na bien në situatë të kemi fusnotë për gjuhën

Zhurnal Ads

Shkup, 18 shtator – “Ne meritojmë që fqinjët tanë të mos na bijn në një situatë ku do të duhej të vendosnim fusnotë për gjuhën”, tha në paraqitjen e sotme në emisionin “360 Gradë” në Alsat, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, në përgjigje ndaj pyetjes – A do të pranonit që gjuha të shënohet me fusnotë, gjegjësisht shpjegim – “në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Gjuha maqedonase është çështje e jona. Neve nuk na duhen vula nga vendet e tjera, njohje ose mosnjohje. Dhe ashtu siç ne nuk ndërhyjmë në gjëra që mund të jenë të shenjta ose shumë të rëndësishme për fqinjët tanë, unë mendoj se është legjitime të presim të njëjtin trajtim ndaj nesh”, tha Dimitrov.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Eurofocus: Qytetarët nuk besojnë se qeveria do t’i nënshtrohet presionit bullgar

T E

Vazhdon gjykimi për “Lidhjen ndërkombëtare”

E.E.

100kg lëndë narkotike / ASH-AAA kërkojnë dorëheqjen e zv/ministrit të MPB-së, Nazim Bushi

R ZH

“The Economist”: Regjistrimi do të nxjerrë 1.5 milionë banorë

T E

Maqedonia e Veriut me ligj për mbrojtje nga Covid-19

admin

Tejkalimi i paragjykimeve, sfidë për gjeneratën e re në Maqedoninë e Veriut

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...