Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov dhe Osmani në Bruksel në takim pune me ministrat e Punëve të Jashtme të Suedisë dhe Finlandës

Bruksel, 25 janar – Në kuadër të vizitës së punës në Bruksel, zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në margjinat e Këshillit për Punë të Përgjithshme pranë BE-së, pasdite realizuan takime me Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, An Linde dhe Ministrin e Punëve të Jashtëm të Finlandës, Peka Havisto.

Theksi i bisedimeve në të gjithë takimet, siç theksuan nga shërbimi për shtyp i Qeverisë, ishte në hapat e ardhshme të rrugës evropiane të Maqedonisë së Veriut, përfshirë këtu edhe hapat që vijojnë, miratimi i Kornizës negociuese dhe mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare me BE-në.

Dimitrov dhe Osmani i përsëritën arritjet e deritanishme të vendit gjatë periudhës që lamë pas, si në plan vendor, ashtu edhe në planin e avancimit të raporteve rajonale, para së gjithash atyre ndërfqinjësore.

Ministrat Linde dhe Havisto shprehën mbështetjen konsistente dhe parimore për integrimet tona evropiane.

Vizita në Bruksel e Osmanit dhe Dimitrov vazhdon me takimin me Augusto Santosh Silva, Ministër i Punëve të Jashtme të Portugalisë, vend kryesues me Këshillin e BE-së.

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...