Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov – Gallovej: Londra mbetet e përkushtuar në mbështetjen e agjendës reformuese

Shkup, 9 shtator – Zhurnal.mk – Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov u takua sot me ambasadoren e Mbretërisë së Bashkuar në vend, Rejçell Gallouej, e cila theksoi se Mbretëria e Bashkuar mbetet e përkushtuar në mbështetjen e Maqedonisë së Veriut në agjendën e saj reformuese në fushat kyçe.

“Zbatimi i reformave që synojnë përshpejtimin e procesit të integrimit në BE është i lidhur ngushtë me përparësitë e Mbretërisë së Bashkuar për Maqedoninë e Veriut në dritën e zhvillimit ekonomik, qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit, përmes projekteve të përbashkëta”, tha Dimitrov.

Siç kumtoi Sektori për çështjet evropiane, në atë kontekst bashkëbiseduesit ranë dakord që në periudhën e ardhshme do të qaset drejt koordinimit të forcuar të komunitetit të donatorëve dhe faktorëve tjerë në Maqedoninë e Veriut.

Zëvendëskryeministri Dimitrov shprehu mirënjohje për ndihmën dhe mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar i ka dhënë vendit tonë deri më tani, veçanërisht për ndihmën dhe mbështetjen në trajtimin e krizës së shkaktuar nga KOVID 19.

Gjatë bisedës, Dimitrovi riafirmoi angazhimin e tij për të përmbushur detyrimet tona që vijnë nga anëtarësimi në NATO, shtohet në kumtesë.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...