Agjencia Zhurnal.mk

Dimitrov me letrat origjinale të Goce Dellçevit përgatitet për takim në Sofje

Shkup, 28 qershor, zhurnal.mk – Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov udhëton sot për kryeqytetin bullgar, ku pret që të gjejë zgjidhje në frymën e fqinjësisë së mirë për temën e Goce Dellçevit.

Për emisionin “Samo Vistina”, mbrëmë ai tha se po përgatitej për takimin duke lexuar letra origjinale nga revolucionari.

“Në kohën e heroit tonë, Goce Dellçev, nuk kishim shtet dhe ai mori pjesë në një themel të madh të shtetësisë sonë, në krijimin e një kombi politik, i cili është shumë afër krijimit të identifikimit etnik. Fundjavën e kaluar gjeta një arkiv dhe lexova letra origjinale nga Goce Dellçevi që ai i dërgoi Nikolla Malleshevskit dhe shokëve të tjerë.

Ai ishte një vizionar i jashtëzakonshëm, dhe në atë kohë, në “Kushtetutën Goceviane”, ai kërkoi luftë me të ashtuquajturin ” Tirania, ndërsa jo me osmanët. Vizioni i tij mund të na shërbejë si një urë me Bullgarinë”, tha Dimitrov./

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

XH.I

Lajmet e fundit

Loading...