Maqedoni TOP LAJM

Dimitrov: Qëllimi i zbatimit të reformave është të ndërtojmë demokraci evropiane

Zhurnal Ads

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot në Berlin e filloi vizitën e punës dyditore në Gjermani në takimin me Tomas Bager, këshilltar për politik të jashtme të kryetarit, Frank Shtajnmer, informojnë nga Ministria e Jashtme.

Zv. kryeministri Dimitrov informoi për prioritetet e Qeverisë së re, fokusi i të cilit është vënë në reformat e agjendës evropiane, duke theskuar përkushtimin ndaj transformimit kualitativ të shoqërisë në përputhje me standardet dhe vlerat e Bashkimit Evropian.

“Qëllimi ynë primar përmes zbatimit të reformave është të ndërtojmë një demokarci moderne evropiane, e cila do të garantoj institucione të forta dhe përparim ekonomik në interes të qytetarëve të Maqedonisë së Veriut”, deklaroi Dimitrov.

Bashkëbiseduesit u pajtuan që miratimi i kuadrit negociues dhe mbajtja e konferencës së parë ndërkombëtare gjatë kohës së Presidencës Gjermane me BE-në është në interes të përbashkët.

Postime të ngjashme

Mickoski: Paaftësia e Zaevit u bë vrasëse e qytetarëve, për një javë 132 familje u mbuluan me zi

XH,I

6000 denarë çdo ditë për pacientë që kurohen nga Covid në spitalet private

Z H

Edhe RMV i bashkohet sanksioneve të BE-së kundër Bjellorusisë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...