Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov – Romeo: Italia jep mbështetje të vazhdueshme për Maqedoninë e Veriut

Zhurnal Ads

Shkup, 11 shtator – Zhurnal.mk – Zëvendëskryetari i Qeverisë i angazhuar për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrovi sot pat takim lamtumirës me ambasadorin italian në largim, Karlo Romeon, në të cilin ishte shprehur kënaqësi nga zhvillimi i deritanishëm i marrëdhënieve dhe bashkëpunimit midis të dyja vendeve.

Në këtë rast, siç kumtoi Kabineti i tij, zëvendëskryeministri Dimitrovi shprehu falënderim për mbështetjen e vazhdueshme politike dhe ekonomike të Italisë, e cila është një mbështetëse e madhe për politikën e zgjerimit t Bashkimit Evropian.

Bashkëbiseduesit konstatuan se udhëzuesi primar i Qeverisë së re duhet të jetë kursi euroatlantik dhe parimet e reformave të cilat ai i nënkupton, në funksion të zhvillimit të mëtejshëm demokratik dhe ekonomik të shtetit dhe integrimit të tij të plotë në BE.

“Ata biseduan edhe për gjendjen e brendshme politike aktuale në të dyja vendet, me theks në aktivitetet e qeverive për përballje me pandeminë dhe në këtë kontekst, përpjekjet për uljen e pasojave socio-ekonomike”, shtohet në kumtesë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Zaev- Der Leyen: Maqedonia e Veriut është e përgatitur për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në

E.E.

Filipçe: Vaksinat e para do të arrijnë me eksport ndërhyrës

Z H

VMRO-DPMNE: Filipçe dhe Zaev janë rreziku numër një për shëndetin e qytetarëve

E.E.

Selami: Periudha për regjistrimin, jo optimale

B M

Editorial: Politikanët Bullgar të ulin fjalorin nacionalist ndaj Maqedonisë së Veriut

B M

Testimet e shpejta në Shtëpinë e Shëndetit në Shkup prej sot falas për qytetarët

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...