Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov: Rumania ka interes natyror për integrimin evropian të rajonit

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Sot, zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, në takim lamtumire priti ambasadorin e Rumanisë në Maqedoninë e Veriut, Viorel Stanila.

Dimitrov tha se Rumania ka interes natyror për integrimin evropian të rajonit, që ishte lartë në listën e prioriteteve të kryesimit Rumun me Këshillin e Unionit.

Dimitrov falenderoi edhe për miqësinë e sinqertë, për angazhimin personal të ambasadorit dhe ndihmën e Rumanisë në realizimin e proceseve euro-atlantike të vendit tonë, duke i dëshiruar sukses në planet tij të mëtejme profesionale.

Bashkëbiseduesit konfirmuan marrëdhëniet e afërta bilaterale mes dy vendeve, duke potencuar edhe bashkëpunimin në kuadër të instrumenteve IPA, TUINING dhe TAEKS.

Postime të ngjashme

Lajçak: Shkupi ka përmbushur detyrimet, është radha e Brukselit

R Zh

Agjenda kryeministrit Zaev: Takime pune në Bruksel, Madrid dhe Athinë

R Zh

Arifi: Fillon rekonstruimi i rrugës lokale Tetovë-Bërvenicë

R Zh

Editorial: Sfidat kryesore të Qeverisë së Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2021

R Zh

Ndërtimi i bulevardit “Bosnjë e Hercegovina” hyn në fazën përfumdimtare

R Zh

Gashi: Integrimi i përnjëhershëm dhe i plotë i Ballkanit Perëndimor në BE mund ta qetësojë rajonin tonë të trazuar

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...