Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dimitrov takoi ambasadorin Timonie, u diskutua për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare

Shkup, 11 shtator – Zëvendëskryeministri i angazhuar për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot pati takim me ambasadoren e Francës në vend Kristijan Timonie, në të cilin u shqyrtuan shumë aspekte të rëndësishme për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me çfarë edhe zyrtarisht fillojnë negociatat inkuadruese me Bashkimin Evropian.

“Krdibiliteti i procesit eurointegrues pa dyshim u forcua përmes qasjes së ripërtërirë për të cilën Franca, si një ndër motorët në Union, por edhe si mik i Maqedonisë së Veriut, përmes metodologjisë së re na ndihmon t’i transformojmë realitet në terren për të mirë”, theksoi Dimitrovi në takim.

Siç bëri të ditur Sekretariati për Çështje Evropiane, në takim nga ana franceze u riafirmua mbështetja në rrugën drejt realizimit edhe të këtij qëllimi strategjik, duke potencuar se dimensioni i përforcuar politik dhe parashikueshmëria e procesit janë në interes së Maqedonisë së Veriut, rajonit, Francës dhe BE-së.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...