Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Dimovski: Kushtetuta nuk lejon që seancat e Kuvendit të mbahen online

Shkup, 12 tetor – Zhurnal.mk – Deputeti i VMRO-DPMNE-së Ilija Dimovski, sot përmes një statusi në FB është shprehur kundër që Parlamenti të punojë online dhe jo me prezencë fizike, si masë mbrojtëse nga Covid 19, informon Zhurnal.

Dimovski shprehet se Kuvendi është në krizë dhe nuk guxon të punojë dhe mer vendime duke mos mbajtur seanca.

Platforma e ngushtë politike dhe numri i vogël i qytetarëve dhe deputetëve që e mbështetën këtë Qeveri janë fakte objektive që ishin të njohura gjatë formimit të kësaj shumice dhe kësaj Qeverie.

Fakt i njohur ishte dhe ekzistimi i Covid 19 virusit.

Shpejtoheshte në zgjedhje me pohimet se nevojiten institucione funksionale për të luftuar virusin dhe krizën ekonomike. Vendimi që të formohet Qeveri me platformë të tillë të vogël politike prapa vete dhe me numër të vogël të deputetëve (në histori më e vogla), prapa vetes ka vendim të udhëheqësve të BDI-së dhe LSDM-së.

Edhe në BDI edhe në LSDM ka politikanë me përvojë të cilët dinë si funksionojnë institucionet (Kuvendi dhe Qeveria) dhe gjithçka që është e nevojshme që ata pa pengesa të kryejnë punën e tyre.

Qeveria e formuar ka vetëm dëshirë të qeverisë, por nuk ka koncept si shteti të përballet me problemet e mëdha”, është shprehur mes tjerash Dimovski.

Siç shton më tej Dimovski, këto muaj shumica me asnjë veprim nuk ka treguar formë institucionale të kyçjes së opozitës në luftën me epideminë dhe krizën ekonomike.

Sipas tij, fjala “Kuvend” ose “Sobranie” në gjuhën maqedonase do të thotë mbledhja e njerëzve në një vend për të vendosur së bashku.

Sipas kushtetutës, sqaron Dimovski, Kuvendi nuk guxon të vendosë duke mos u mbledhur dhe të mbajë seancë, dhe sipas tij, ideja për seanca online është në kundërshtim me Kushtetutën.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Në Bllacë u inauguruan “Muri i Kujtesës” dhe parku “Hasan Prishtina”

R Zh

Rasti “Mafia”, VMRO: Spasovski i fotografuar me të burgosurit

R Zh

Prokuroria kumton detaje për aksionin anti-drogë: Janë arrestuar 6 persona

R Zh

Smogu i helmon qytetarët deri në pranverë

R Zh

Mbështetje teknike nga Ambasada e SHBA-së dhe bashkëpunim me MPB-në për konfiskim të drogës

R Zh

Hubejb Alili, hafizi më i ri në Shkup

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...