Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Dinastia Maldini te Milani: 1000 ndeshje me fanellën kuqezi

Milani është një nga klubet më të mëdha në botë, ndërsa ndër vite e ka përcjellë mbiemri Maldini këtë klub.

I pari që veshi fanellën kuqezi ishte Cesare Maldini, i cili veshi fanellën e Milanit për nëntë vite, duke bërë 347 paraqitje me këtë klub.

Ai fitoi katër tituj kampioni dhe një Kupë të Evropës që tani njihet si Liga e Kampionëve.

Pas tij erdhi Paolo Maldini, apo rekordmeni kuqezi, pasi mbrojtësi ka zhvilluar 647 ndeshje me këtë klub.

Edhe sukseset e Paolos ishin të mëdha, pasi ai fitoi shtatë tituj kampioni në Itali dhe pesë në Evropë.

I fundit i dinastisë është i riu 19 vjeçar, Daniele Maldini, që ka zhvilluar gjashtë ndeshje deri më tani te Milani.

Prezenca e djeshme e Danielit te Milani, ishte ndeshja numër 1000 e dinastisë Maldini me këtë klub

Postime të ngjashme

Klopp: Kjo është një ditë e re e vështirë për të gjithë në Liverpool

Z H

All Star Game, skuadra e LeBron fiton bindshëm, Antetokounmpo MVP i sfidës

Z H

Zidane zotohet se Real Madridi do të luftojë deri në fund për titull në La Liga

Z H

Laporta: Messi do të qëndrojë, lojtari më i mirë në botë e dashuron Barçën

Z H

Muça mposhti kancerin dhe iu kthye fushës

T E

Klubi anglez interesohet për Rashicen

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...