Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Disa kompani arabe tërheqin produktet franceze nga supermarketet, si përgjigje ndaj deklaratave të presidentit Macron mbi Islamin

Zhurnal Ads

Disa shoqata tregtare arabe kanë njoftuar një bojkot të produkteve franceze, në përgjigje të komenteve të fundit të bëra nga presidenti Emmanuel Macron mbi Islamin.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, në fillim të këtij muaji, Macron u zotua të luftojë “separatizmin islamik”, i cili ai tha se po kërcënonte të merrte kontrollin në disa komunitete myslimane përreth Francës.

Ai gjithashtu përshkroi Islamin si një fe “në krizë” në të gjithë botën dhe tha se qeveria do të paraqiste një projekt-ligj në dhjetor për të forcuar një ligj të vitit 1905 që ndau zyrtarisht kishën dhe shtetin në Francë.

Komentet e tij kanë çuar në një fushatë të mediave sociale që bën thirrje për bojkotin e produkteve franceze nga supermarkete në vendet arabe dhe Turqi.

Hashtagë të tillë si #BoycottFrenchProducts në anglisht dhe arabisht kanë prirje në të gjithë vendet përfshirë Kuvajtin, Katarin, Palestinën, Egjiptin, Algjerinë, Jordaninë, Arabinë Saudite dhe Turqinë.

Në Kuvajt, kryetari dhe anëtarët e bordit të drejtorëve të Shoqatës Bashkëpunuese Al-Naeem vendosën të bojkotojnë të gjitha produktet franceze dhe t’i heqin ato nga raftet e supermarketeve.

Shoqata Dahiyat al-Thuhr ndërmori të njëjtin hap, duke thënë: “Bazuar në pozicionin e presidentit francez Emmanuel Macron dhe mbështetjen e tij për karikaturat fyese kundër profetit tonë të dashur, ne vendosëm të heqim të gjitha produktet franceze nga tregu dhe degët deri në një njoftim tjetër”.

Ndërsa në Katar, kompania Wajbah Dairy njoftoi një bojkot të produkteve franceze dhe u zotua të sigurojë alternativa, sipas llogarisë së tyre në Twitter.

Al Meera Consumer Goods Company, një kompani aksionare e Katarit, njoftoi në Twitter: “Ne kemi tërhequr menjëherë produktet franceze nga raftet tona deri në një njoftim tjetër”.

Universiteti i Katarit gjithashtu u bashkua me fushatën. Administrata e tij ka shtyrë një ngjarje të Javës Kulturore Franceze për një kohë të pacaktuar, duke përmendur “abuzimin e qëllimshëm të Islamit dhe simboleve të tij”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Aty ku gratë paguhen për të vajtuar

S.B.

Irani përkujton 1 vjetorin e vrasjes së gjeneral Soleimanit

T E

Biden iu drejtohet të gjithëve që punuan për vaksinën Pfizer: Faleminderit që na dhatë një arsye për shpresë

Z H

Gjermanët në alert nga rritja e infeksioneve me Covid, nisin grumbullimin e rezervave të letrës higjienike

admin

Skocia ndalon për 16 ditë pijet alkoolike në bare dhe lokale

admin

Gati gjysmë milioni njerëz në Vuhan mund ta kenë pasur virusin

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...