Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Dita Botërore e Romëve, urojnë krerët e shtetit

Shkup, 8 prill – Zhurnal – Shëndet, fat dhe entuziazëm është urimi I krerëve të shtetit në ditën Botërore të Romëve në të cilën kanë shprehur bindjet dhe dëshirat për avancim të gjendjes së bashkësisë rome në Republikën e Maqedonisë së Veriut, shkruan Zhurnal.mk.

Në letrën e tij, presidenti Stevo Pendarovski, duke ua uruar 8 Prillin – Ditën Botërore të Romëve, Pendarovski shpreh respekt ndaj kontributit të tyre në pasurimin e shoqërisë multietnike dhe multikulturore në vend.

“Urime 50 vjetorin nga Kongresi i parë i romëve në vitin 1971 në Londër, kur aktivistë nga Evropa e kanë konfirmuar flamurin, himnin, gjuhën, kulturën dhe identitein rom të më shumë se 12 milionë romëve në Evropë. Pesëdhjetë vite pas Kongresit të parë rom, kemi obligim të gjeneratës që të ndërtojmë shoqëri, ku do t’i vlerësojmë dallimet, do ta respektojmë dinjitetin dhe do të sigurojmë pjesëmarrje të barabartë të të gjithë qytetarëve në marrjen e vendimeve për çështje të rëndësishme thelbësore për shtetin tonë”, qëndron në urimin e presidentit.

Kryeministri Zoran Zaev duke uruar tha se “këto janë një sërë ngjarjesh të rëndësishme që karakterizohen nga guximi, dinjiteti, dinjiteti, besimi dhe forca në arritjen e qëllimeve nga Përcaktimet strategjike për romët dhe komuniteti botëror i popujve, ku vend të rëndësishëm për realizimin e këtyre qëllimeve në vendin tonë. Romët në vendin tonë kanë potencial për ta udhëhequr integrimin personal dhe të jenë shembull për të tjerët në rajon”.

Duke u fokusuar në politikat dhe masat konkrete nga interesi për komunitetin rom, kryeministri Zaev tha se në rrjedhë janë aktivitetet rreth sigurimit të shtëpive të një modeli në pronësi të komunës, të dedikuara për strehimin e 20 familjeve sociale në Koçan.

Romët I ka uruar edhe ministri për Punë të Brendshme, Oliver Spasovski. Ai në profilin e tij në Fejsbuk të gjithë bashkëqytetarëve të përkatësisë etnike rome në vend u ka dërguar porosi të qartë se Republika e Maqedonisë së Veriut është atdheu ynë i përbashkët e cila bazohet në themele të respektimit të të drejtave të njeriut, bashkëjetesës dhe tolerancës, shoqërisë multikulturore dhe multietnike.

“Sa më shumë dashuri dhe mirëkuptim ushqejmë, aq më shumë tregojmë se e respektojmë amanetin e paraardhësve tanë dhe e ndërmarrin përgjegjësinë të zhvillojmë mbi themelet e vendosura për ne dhe brezat e ardhshëm. Përfundimisht, pasuria reale ose cilësia e një shoqërie në fakt janë të gjithë qytetarët e saj”, thuhet mes tjerash në urimin e Spasovskit.

Postime të ngjashme

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

Sllavjanka Petrovska: Apeloj te të gjithë qytetarët ta mbështesin procesin e vaksinimit

N E

Hoxha: Opozita nuk ka të drejtë të akuzon funksionarët, përderisa nuk jep llogari për (keq)menaxhimin e institucionit të Kulturës

R Zh

Analizë / RMV-të renditet i 30 në Evropë për nga numri i vdekjeve si pasojë e ajrit të ndotur me 120 vdekje në 100 mijë banorë

R Zh

Nga nesër do të vaksionohen deputetët në sallën Boris Trajkovski

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...