Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Dita e ujit të bekuar, pandemia ndalon ritualin e hedhjes së kryqit në ujë në këto qytete

Data 6 janar, simbolizon ditën kur Jezusi u pagëzua, në ujërat e lumit “Jordan” nga Gjon Pagëzori. E kthyer në traditë nga besimtarët ortodoksë në qytete të ndryshme të Shqipërisë, shumë të rinj sfidojnë të ftohtin dhe temperaturat e larta duke u hedhur në liqen apo lumenj, për të kapur kryqin.

Por ndryshe nga vitet e tjera mesa duket kjo traditë do të zhvillohet ndryshe për shkak të pandemisë.

Gazetarja e Ora News Iris Rezhda informon se në katedralen “Ngjallja e Krishtit” në Korçë u krye vetëm rituali i bekimit të ujit, një simbolikë e pastërtisë, jetës dhe shpëtimit për besimtarët e krishterë ortodoksë. Këta të fundit marrin në bidonë ujin e bekuar dhe e çojnë në shtëpitë e tyre pasi besojnë se ka veti shëruese dhe duhet konsumuar kur këta të fundit kanë probleme shëndetësore

Ndërkaq gazetari i Ora News Mark Brunga informon se dhe në qytetin e Durrësit, Kisha Ortodokse, ka anulluar organizimin e ceremonisë të hedhjes së kryqit në ujë e cila zakonisht zhvillohej në ambjentet e portit.

Drejtuesit e Kishës Ortodokse, kanë njoftuar vetëm për një ceremoni meshe që do të mbahet në Kishen e Shën Astit, dhe Shën Pavlit.

Ka munguar rituali i Epifanisë (hedhjes së kryqit në ujë), ku vitet e kaluara me dhjetëra të rinj sfidonin temperaturat e ulëta për të kapur kryqin e bekuar, ndërkohë këtë vit nuk është zhvilluar për shkak të masave parandaluese anticovid në vendin tonë.

Postime të ngjashme

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

Presidenti Meta viziton familjen e Klodian Rashës

S.B.

Seanca më 2 mars/ Hidhet shorti në Apelin e GJKKO për gjykimin e Enkelejda Hoxhës, Edvin Priftit dhe 11 personave të tjerë

S.B.

Lëkundje tërmeti në orët e para të mëngjesit në Durrës, ja ku ishte epiqendra

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...