Agjencia Zhurnal.mk
Kulturë

Ditari intim i ulqinakes/ Hapet në Shkodër ekspozita e Vahida Hasanaga Nimanbegu

Pas rrugëtimit në shume vende të Europës dhe Amerikës, ekspozitën e saj “Ditari intim” me 18 piktura vendosi ta prezantojë edhe në Shkodër.

Të gjitha janë pikturat personale të shqiptares nga Ulqini, Vahida Hasanaga Nimanbegu.  Peneli me ngjyra drite dhe deti të thërret në fantazinë eksploruese të piktores, e frymëzuar nga qyteti I saj.

Vahida Hasanaga Nimanbegu ka mbaruar studimet për art në Beograd ndersa në vitet e fundit me pikturat e saj ka fituar disa çmime të para në Malin e Zi duke qënë një përfaqesuese dinjitoze e artit shqiptar në shtetin fqinj.

Postime të ngjashme

Jean-Michel Basquiat artisti i parë me dy vepra në ankand

S.B.

Rikthehet muzika në La Scala

S.B.

Albert Z. Zholi: “Melodia e jetës” vëllimi me drithërime poetike i Lumnie Hotit

S.B.

Filmi i Blerta Bashollit, “Zgjoi” do të shfaqet në rrjete kinemash në tri kontinente

S.B.

Nis hartimi i “Historisë së shqiptarëve”/ Paskal Milo: Mid’hat Frashëri, bashkëpunim me Zervën gjatë luftës

S.B.

Polifonia që tërheq turistë/ Gjirokastër, në verë priten më shumë festivale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...