Dizajnerët e Lamborghini Countach të parë dhe të fundit shkëmbyen përvojat e tyre

Ka shumë legjenda në botën e automobilave, por shumë pak janë aq të shkëlqyeshëm sa njeriu që krijoi Lamborghini Countach.

 

Është e vështirë të përsërisësh një vepër kaq të bukur arti, kështu që kur Mitja Borkert, kreu i dizajnit të Lamborghinit u takua me stilistin origjinal të veturave Marcello Gandini, ata biseduan dhe krahasojnë modelet.

“Zakonisht, shumë vite më vonë, nuk të pëlqen më një veturë që të ka pëlqyer më parë ose të pëlqen shumë më pak. Për mirë apo për keq, Countach është ende i këndshëm për syrin edhe 50 vjet më vonë”, tha Gandini.

Countach ishte me të vërtetë një automjet i pakrahasueshëm që e bëri punën Borkert edhe më të vështirë.

Duam apo s’duam, Countach i ri qëndron si një dëshmi dhe homazh i vërtetë për Countach -in origjinal dhe ne duhet të jemi me fat që ‘rilindemi’ të themi.

Related posts

Detaje të reja të veturë Volkswagen ID.Life

D V

Modeli i ri i blinduar dhe luksoz vjen nga Mercedes

D V

Këto makete kushtojnë më shumë se veturat e vërteta

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com