Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Djaloshi 12 vjeçar detyron shkollën në Suedi të përfshijë Kosovën në librat shkollorë

Zhurnal Ads

Nxënësi shqiptar, Dielli, një djalë 12 vjeçar me prejardhje nga Kosova, ka vërejtur se në librat e tij shkollor mungon Kosova. Ai e ngriti zërin për këtë çështje, gjë kjo që detyroi shkollën të ndryshojë librat duke e përfshirë edhe Kosovën në to.

Këtë e bëri të ditur nëna e Diellit, Aurora Pirraku Eriksson e cila është politikane shqiptare e angazhuar në radhët e Partisë Socialdemokrate për Besim dhe Solidaritet (Soialdemokrater för tro oh solidaritet), në qytetin Västerås të Qarkut Västmanland në Suedi.

“Krenare si nënë dhe si shtetase e Kosovës që djali im Dielli 12 vjeç vuri në dukje faktin se në librat e shkollës Kristiansborgsskolan Västerås të Suedis, nuk ishte Kosova. Ai ngriti zërin dhe sot kjo shkollë i ndryshoj librat. Një shkrepse i vë zjarrin pyllit dhe një çelës i vogël hap dyer te medha”, ka shkruar Aurora./KultPlus

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Lajçak: BE dhe SHBA ndajnë të njëjtat interesa për Ballkanin Perëndimor

admin

​Zemaj për COVID-19: Dimri nuk guxon të na gjejë të papërgatitur

admin

Gjakova kujton 112 fëmijët e vrarë gjatë luftës së fundit

admin

​ShBA dhe Kosova nënshkruajnë marrëveshje financiare

S.B.

23 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

T E

OVL e UÇK-së mohon pretendimet se ka pasur baza të fshehta në Shqipëri

B M
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...