Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Dje 7 mijë raste me COVID-19, Çekia paralajmëron shtrëngim të masave kundër pandemisë

Zhurnal Ads

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të prekurve.

Ky fakt u bë i ditur nga kryeministri Andrej Babis ditën e diel. Teksa e gjithë Europa po përballet me raste në rritje të të infektuarve, Republika e Çekisë ka regjistruar rritjen më të mprehtë në javët e fundit.

Qeveria të mërkurën urdhëroi shumicën e dyqaneve dhe shërbimeve të mbyllen dhe u përpoq të kufizonte lëvizjen vetëm në udhëtime thelbësore. “Masat që kemi marrë nuk po funksionojnë ende. Java e ardhshme do të jetë e rëndësishme, dhe nëse nuk ndodh një mrekulli, ne nuk do të kemi zgjidhje tjetër përveç se të shtrëngojmë masat tona më tej. Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë me virusin. Nuk e di”, tha ai.

Në 24 orët e fundit Çekia raportoi 2 mijë persona të infektuar. Prej tyre, mbi 97 mijë janë shëruar ndërsa 2.201 kanë vdekur, nderkohe qe raste aktive janë 158,515.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Bill Gates flet për atë se çfarë na pret në vitin 2021

S.B.

Rivalët e Libisë nënshkruajnë marrëveshje për armëpushim në Gjenevë

admin

Irani akuzon Izraelin për vrasjen e shkencëtarit bërthamor

S.B.

Një tërmet 6.1 ballë godet Perunë

S.B.

Pozitive me COVID-19, por udhëton me tren arrestohet deputetja skoceze

S.B.

Biden rezulton negativ në testin për koronavirus

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...