Agjencia Zhurnal.mk

Djersitja e tepërt, çka tregon për shëndetin tuaj?

Djersitja është një proces normal që ndodh në trupin tonë. Temperaturat e larta bëjnë që trupi të djersitet dhe të nxjerrë jashtë toksinat.

Gjithsesi, djersitja e tepërt dhe aromat e pakëndshme, krijojnë situata të sikletshme. Nëse doni të parandaloni probleme serioze që mund të ndodhin në të ardhmen, duhet të dini patjetër me çfarë keni të bëni.

Për t’ju ardhur në ndihmë, “Bright Side” ka përgatitur një listë të shkurtër me shkaktarët e këtij problemi.

Stresi

Djersitja ekstreme mund të jetë pasojë e stresit. Djersa e shkaktuar nga ankthi dhe stresi gjithashtu ka aromë të pakëndshme.

Një problem me tiroidet

Hiperteroidizmi ndodh kur gjendja e tiroideve bëhet hiperaktive dhe prodhon më shumë seç duhet hormone. Kjo gjendje sjell nervozizëm, ankth,      humbje peshe dhe shumë djersitje.

Niveli i ulët i sheqerit në trup

Niveli i ulët i sheqerit në trup shkakton djersitje edhe nëse temperaturat  mund të jenë të ulëta. Kjo mund të sjellë lodhje, probleme me shikimin, uri etj.

Hiperhidrosis

Djersitja masive në vende të trupit si qafa, sqetulla, duart apo këmbët janë shumë të sikletshme. Këto pjesë të trupit ndikohen nga përqendrimi i  lartë i gjëndrave të djersës, Hiperhidrosis shpesh herë shoqërohen me irritim apo probleme të lëkurës, por kjo gjendje mund të normalizohet me ilaçet e duhura të rekomanduara nga mjeku.

Pasojat e medikamenteve

 Nuk ka asgjë për t’u shqetësuar, por djersitja mund të shkaktohet edhe nga një ilaç që jeni duke pirë. Për të qenë të sigurt, lexoni efektet anësore përpara se të filloni përdorimin.

Menopauza

Nëse keni djersitje masive, kjo mund të jetë edhe për shkak të menopauzës. Kjo sëmundje shoqërohet edhe me çrregullime të ciklit ose ndërprerje të tij apo dhe temperatura të larta trupore, si pasojë e ndryshimit të nivelit të estrogjenit.

Obeziteti

Obeziteti mund të vijë si pasojë e medikamenteve të ndryshme, një jetë pa aktivitete apo dhe ushqim jo i shëndetshëm. Kjo sjell jo vetëm djersitje në nivele të mëdha, por edhe probleme të mëdha shëndetësore./EO

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...

Regjistrim Domain, Ueb Hosting, Uebfaqe për kompaninë tuaj, vetëm për    273 euro

error: Content is protected !!