Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

DnV: Partive politike t’iu garantohet lëvizja e lirë për të bërë fushatë në tërë Kosovën

Koalicioni i Organizatave Joqeveritare “Demokracia në Veprim” (DnV), po kërkon t’iu garantohet të gjitha subjekteve politike lëvizja e lirë në gjithë territorin e Kosovës, për të bërë fushatë parazgjedhore që pritet të fillojë nga nesër – më 3 shkurt, njofton Insajderi.

Eugen Cakolli nga DnV, duke i dënuar incidentet e ditëve të fundit në Mitrovicë të Veriut dhe Skenderaj, tha se të njejtat janë të papranueshme.

Përmes një konference për media, Cakolli shpalosi edhe planin për monitorimin e fushatës zgjedhore të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

“Ka angazhuar 16 vëzhgues afatgjatë dhe dy vëzhgues në pjesën veriore. DnV do të mbulojë të gjitha aktivitetet e partive politike në teren dhe media e rrjete sociale”, tha ai.

Krahas kësaj, Cakolli tha se KQZ-ja ka dështuar të përmbyllë me kohë aplikimin e votuesve nga jashtë.

Postime të ngjashme

Kjo është gjendja e pritjes në pikat kufitare të Kosovës

D V

Hajdari: Jetësimi i reciprocitetit ndaj Serbisë kërkon organizim të mirë

D V

Zjarret në Kosovë, policia del në terren me topa uji – paralajmëron zjarrvënësit se do të përballen me organet e drejtësisë

D V

Albin Kurti pret ekipin e xhudos në aeroportin “Adem Jashari”

D V

IKSHPK: 48 raste të reja me COVID-19

D V

Përfshirja e prokurores në një audio-incizim, reagon ministrja Haxhiu: Ky skandal sikurse edhe të tjerat nuk guxojnë të na heshtin

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...