Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Do e prisni ‘Venecian’ në dhjetor? Balla: Nëse e rrëzojmë ligjin s’mund ta kalojmë në Kuvend për 6 muaj, këtë e di edhe Meta

Zhurnal Ads

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla deklaroi se zgjedhjet e 25 prillit janë test i rëndësishëm politik.

Gjatë një deklarate për mediat, socialisti Balla tha se Shqipërisë sot i duhet kodi zgjedhor në fuqi, në mënyrë që institucionet përgjegjëse të marrin kohë për përgatitjen e zgjedhjeve.

“Ajo që po ju them është tërësisht tjetër. Po them se Shqipërisë sot i duhet kodi zgjedhor në fuqi që institucionet të marrin gjithë kohës e përgatitjes së zgjedhjeve. Ju kërkova mirëkuptim për sot. Sa i përket se kush është me europian dhe kush e dëgjon më shumë Europën, mjafton që të kujtoni se si shprehej Ilir Meta për Venecian: “S’është bërë Venecia që të më mësojë kushtetutën e vendit tim”. Kështu shprehej Ilir Meta para ca kohësh. Hapini arkivat e shikoni. Pozicioni i PS, i grupit të saj, është në koherencë me partnerët e Shqipërisë. Edhe ky fakt, që në Kuvendin e Shqipërisë, kemi miqtë më primar të marrëdhënies sot me SHBA dhe BE, sekretari Pomepo dhe Sassolo, është kuptimplotë të mendojmë se në asnjë moment nuk jemi kundërvënie. Por jemi në kohë për të përgatitur në kohë zgjedhjet e 25 prilli. Zgjedhjet janë test politik. Kush ka ndërmend të vërë pengesa për realizimin e tyre në kohë, mendoj se njëherë e ka marrë përgjigjen dhe s’ka nevojë t’ja përsërisim.”, tha Balla.

Ndërkohë, Balla u pyet në lidhje me faktin nëse do maxhoranca do ta presë raportin e Komisionit të Venecias për këtë ligj dhe se sa shanse ka qe kodi i ri të implementohet për zgjedhjet e 25 prillit, tha tha se; “Kur ai ligj rrezohet, ai nuk mund të hyjë në një kohë 6 mujore në Kuvend. Këtë e di dhe Ilir Meta, pasi ai kaloi një pjesë të jetës politike në Kuvend. Spiralja dhe rrengjet që mundohet të krijojë për të gënjyer miqtë e Shqip, këto janë gjera të qarta. Mendoj se mund të jemi parlamentit i vetëm që e ka miratuar anti-semitizmin. E ka miratuar me 111 vota.”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Yuri Kim: Të ngritet Gjykata Kushtetuese brenda 2020-ës

S.B.

Gratë grevistë nuk dalin nga greva: Duam 13 pagat e prapambetura, deputetet të vijnë të na shohin, a kanë ndjesi nëne?

admin

Tiranë/ Arrestohen tre vëllezër, çfarë iu zbulohet në lavazh dhe banesë

admin

Deputetja e PS: Shoqëria bëhet më e mirë nëse ka reagim qytetar, policia të sillet më mirë

S.B.

Meta pret pasdite Vjosa Osmanin në Tiranë në vizitën e saj të parë shtetërore

S.B.

Vizitë dyditore në Turqi/ Rama shkon tek industria ushtarake në Ankara: Tejet mbresëlënëse

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...