Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Do të arrijnë 200 mijë vaksina kineze ndërsa Fajzer në faza

Shkup, 1 shkurt – Vendi është duke pritur vaksinat e para, por edhe ky muaj do të kalojë pa vaksinim masiv. Ministria e Shëndetësisë shpjegon se priten dërgesat e para, por datë të saktë se kur do të vinë nuk ka. Tani për tani dihet vetëm që do të arrijnë me një dërgesë 200 mijë doza të vaksinës kineze “Sinofarm”, ndërsa vaksinat “Fajzer” do të vinë në disa faza. Në fazën e parë do të vaksiohet të punësuarit shëndetësor dhe grupet prioritare.

“Ne presim orarin e mekanizmit të KOVAX-it me dërgesa të sakta sipas sasisë dhe afateve, pas së cilës do të dalim me detaje për opinionin. Gjatë muajit shkurt nuk do të ketë vaksinim masiv, por organizim të përpikt të procesit të vaksinimit, gjegjësisht do të miratojmë fazën e parë të stratëgjisë nacionale për imunizim nga Kovid 19”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Vendi akoma është duke pritur vaksinat nga mekanizmi Kovaks përmes të cilit duhet të arrijnë 833 mijë doza, por kur, akoma nuk dihet. Pritet të vinë edhe dërgesat të cilat duhet të mbërrijnë drejtpërdrejt nga prodhuesi “Fajzer” dhe nga tre vende. Përfundimisht imunizimi masiv do të fillojë me vaksinën kinezë ‘Sinofarm”, për të cilat autoritetet premtuan që do ta arrijnë këtë muaj.

Postime të ngjashme

Aleanca për Shqiptarët: Fton Qeverinë të jenë më të përgjegjshëm në parandalimin e rreziqeve nga zjarret

D V

Mickoski niset drejt Koçanit

D V

Bullgaria do të dërgojë ndihmë për shuarjen e zjarreve në Maqedoni

D V

Zaevi: Unë dhe disa ministra jemi nisur drejt Koçanit

D V

Në territorin e Qytetit të Shkupit intervenime për 16 zjarre, të gjithë janë lokalizuar

D V

Po evakuohen personat e palëvizshëm dhe prona pas zjarrit në lokalitetin Pasjak në rajonin e Pehçevës-Dellçevës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...