Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Do të ndryshohet rregullorja e Qeverisë, vetëm zv/kryeministri i parë do të ketë kompetenca në mungesë të Kryeministrit

Shkup, 1 shtator, zhurnal.mk – Në seancën e Qeverisë do të ndryshohet Rregullorja për punë dhe kompetenca të kryeministrit dhe zv. Kryeministrit të parë, funksion që është formuar nga kjo përmbajtje e Qeverisë. Zaev thotë se tashmë është vendosur sistem i zv.kryeministrit të parë të Qeverisë dhe tre zv.kryeministrave. Me këtë ndryshim të rregullores do të saktësohet se në mungesë të kryeministrit, kompetencat mund t’i merr vetëm zv.kryeministri i parë. Me ndryshimet e reja të gjithë ministrat do të marrin edhe letra për mandatin nga Kryeministri.

“Ndryshimet në rregulloren do të definojnë vijimin e zëvendësimit, si dhe ndarjen e detyrave dhe të dihet kush është nënkryetari i parë, por njëkohësisht të dihen obligimet e çdokujt në punën e Qeverisë”, tha kryeministri Zoran Zaev.

Postime të ngjashme

Masa lehtësuese nga 27 prilli në Maqedoni

N E

Faton Ameti: Bashkëpunimi me MSHA në funksion të rregullimit të profileve deficitare

R Zh

Filipçe takohet me kreun e BFI-së, ja çka u morën vesh

R Zh

Ilire Dauti: Kuvendi bllokohet sepse shumica nuk ka numra, jo nga opozita

R Zh

Analizë / Hartë e re për Ballkanin, Maqedonia do të shndërrohej në teatrin më të përgjakshëm të tragjedisë së re të njohur si “ZGJIDHJA”!

R Zh

LSDM: Apasiev është luftëtar i rrejshëm për të drejtat e punëtorëve

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...