Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Do të shkurtohen mjetet e projekteve të cilat nuk do të realizohen deri në fund të vitit

Shkup, 29 shtator – Zhurnal.mk – Do të shkurtohet gjithçka që sipas të gjitha gjasave nuk do të realizohet deri në fundvit.

Rebalansi i buxhetit do të rumbullakësohet si proces deri në fund javë. Do të shkurtohet gjithçka që deri në fundvit nuk do të realizohet. Ka mundësi të rritet deficiti, ndërsa proeksioni për BPV është me rënie prej 4%.

Këtë sot e paralajmëroi zv.kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi, informon Zhurnal.

“Rebalansi i buxhetit do të rumbullakësohet si proces deri në fundjavë. Do të shkurtohet gjithçka që me siguri nuk do të mund të realizohet deri në fund të vitit, por kjo nuk do të jetë ngarkesë e madhe e funksionimit gjithëpërfshirës të shtetit. Mendoj se do të rritet deficiti eventual përshkak se paketi i katërt i masave do të përshtatet me nevojat e qytetarëve, ndërsa proektet e Qeverisë për përqindjen e BPV-së janë se sivjet do të përfundojë me negativ prej minus 4%”, deklaroi Bytyqi.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...