Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Dobitë shëndetësore nga ftoi

Përveç shijes së mirë, përdorimin për ëmbëlsira, përdorim gjenë edhe në përbërje të pijeve alkoolike.

Ftoi ka gjithashtu edhe disa dobi shëruese për organizmin tonë, transmeton Klan Kosova.

Këto janë disa nga dobitë e ftoit:

Shurup për bronkit

Shtypni 5gram fara të ftoit dhe i përzieni me 100 ml ujë, kur të jetë krijuar një masë e trashë, shtoni 15 gram lëng nga luledielli dhe 100 gram mjaltë të sherbelës. Hani nga një lugë para shujtave dhe do ndihmojë në shërimin e bronkit.

Kundër të thatit në organizëm për tretje

Nga një lugë fara të lirit dhe të ftoit i përzien me një gotë çaj të ftohtë kamomili, përzieni mirë dhe pijeni pa e ëmbëltuar, hani nga një lugë para shujtave.

Kundër inflamacionit të zorrës së trashë

Përzieni nga 20 gram fara të lirit dhe të ftoit dhe fruta të boronicës dhe përzieni me ujë të ftohtë, e lini për 3 orë, pastaj e ngrohni dhe e konsumoni 3-4 herë në ditë, gjysmë orë para shujtave kryesore.

Postime të ngjashme

“DailyNews.mk”: Analizë / Investimet më të mëdha të SHBA-së në Ballkanin Perëndimor mund të nxisin pajtimin rajonal

admin

Një gotë në ditë me lëng portokalli mund të parandalojë infektimin me COVID-19, sugjeron studimi

S.B.

A e dini përse buka duhet të hahet në fund të racionit?

S.B.

Dy milion euro nga “thesari” i shtetit për 400 mijë antibiotikë

D J

Kanceri nuk është sëmundja e parë, para tij shfaqet kjo: Metoda e lashtë kineze që i nxjerr jashtë gurët e tëmthit!

admin

Nëse merrni paracetamol dhe ibuprofen, duhet ta dini këtë gjë: Rreziku dhe përfitimi nga këto ilaçe shpesh të përdorura

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...