Agjencia Zhurnal.mk

“DokuFest-i” online lë pa turistë Prizrenin

Një prej hoteleve në Prizren, vitin e kaluar ishte plot me mysafirë të shteteve të ndryshme. E tash të gjithë çelësat e hotelit janë në vendin e tyre. “DokuFesti” i 2020-s është online, e kjo ka pasur pasoja edhe te numri i pushuesve. Krejt çka ka parë në këto kohë pronari i hotelit janë anulimet, raporton KOHA.

Albert Gjonaj tregon se shpenzimet janë të mëdha, por që është munduar ta mbajë stafin e njëjtë.

E, siç tregon ai, shpenzimet pritet të rriten dhe turistë nuk pritet të ketë në vjeshtë nëse ka valë të dytë të virusit.

Në qytetin e Prizrenit, që është normalisht i mbushur me turistë, nuk ka qarkullim marramendës si në vitet e kaluara. Për qytetarët, ky “DokuFest” nuk është moment i pëlqyeshëm.

Edhe një nga vendet më të njohura për ushqim në Prizren nuk e kanë paramenduar një “DokuFest” të tillë.

Rënia, sado që vendi është i njohur për turizëm, është goxha e madhe.

Shkak për këtë mund të jenë edhe vizitat e pakta të turistëve lokalë.

Mbrëmja e qetë e 8 gushtit e hapi Festivalin Ndërkombëtar të Filmave të Shkurtër e Dokumentarë me organizatorët dhe miqtë e afërt të “DokuFestit”. Edicioni i 19-të i këtij festivali dhe do të transmetojë online 150 filma dhe funksionon me bileta online përmes faqes së saj.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

S.B.

Lajmet e fundit

Loading...