Dora, gruaja që u bë anëtare e ISIS-it: Ajo jeton në një kamp dhe ndryshoi emrin e saj sepse nuk dëshiron të kthehet në Kroaci

Ndërsa britanikja Shamima Begum po lutet të kthehet në vendin e saj, Dora Biliq e Kroacisë, e cila iu bashkua ISIS-it gati 10 vjet më parë, asnjëherë nuk është përgjigjur dhe nuk ka kërkuar ndihmë.

Shamima Begum, një nga tre nxënëset e shkollave të mesme që ikën në Siri në vitin 2015 dhe iu bashkuan ISIS-it, dha një intervistë për mediat britanike, në të cilën ajo lutej nga një kamp refugjatësh sirianë që të ktheheshin në Mbretërinë e Bashkuar.

Krimi i saj i vetëm, tha ajo, ishte se ishte mjaft budallaqe për t’u bashkuar me ISIS.

Ajo u manipulua dhe u shfrytëzua dhe mendoi se do të shkonte në një komunitet mysliman.

Dhe tani ajo dëshiron të kthehet në vendin e tij sa më shpejt të jetë e mundur.

Por, sipas medieve kroate, përcjell Telegrafi, një kroate që iu bashkua Shtetit Islamik, një grua nga Zagrebi nga një familje e respektuar, Dora Biliq, tani 34 vjeçe, nuk e ka shfaqur veten gjatë gjithë këtyre viteve jashtë vendit të saj.

Çfarë saktësisht po i ndodh asaj tani nuk dihet dhe informacioni i fundit daton nga nëntori 2019, kur ajo u pa në një kamp në Siri ku jetonte me vajzën e saj, shkruan 24sata.hr.

Dora, e rritur në frymën katolike, tronditi të dashurit e saj duke u konvertuar në Islam.

Pas notave të shkëlqyera në shkollën e mesme, Dora u regjistrua në Fakultetin Juridik, por pasi kuptoi se ky studim nuk ishte ‘sfidë’ për të, ajo u trajnua për punën e një fizioterapisteje.

Ajo fliste disa gjuhë të huaja, i pëlqente të udhëtonte nëpër Evropë dhe të vizitonte muzetë, dhe një pikë kthese në jetën e saj ndodhi me mbërritjen e saj në Londër.

Atje ajo takoi burrin e saj të parë, atëherë ende i krishterë, por i zgjedhuri i saj shpejt u konvertua në Islam dhe u bashkua me organizatat radikale myslimane.

Ndikimi i tij në Dora ishte jashtëzakonisht i fortë, kështu që ajo gjithashtu hoqi dorë nga besimi i saj dhe zgjodhi Islamin.

Martesa, megjithatë, nuk zgjati.

Dora e la burrin e saj sepse ai “nuk ishte aq ekstrem”.

Prandaj, pas divorcit, në fund të vitit 2012, ajo vendosi të kërkojë dikë sipas dëshirës së saj, shumë më radikal, kështu që e gjeti atë në Gornja Maoča të Bosnjë dhe Hercegovinës.

Ajo u takua me Senad Avdiq, i cili në atë kohë jetonte në një fshat pranë Brçkos me gruan dhe fëmijët e tij.

Pas takimit me Dora, martesa u prish dhe çifti shpejt u transferua në Siri. Ata gjithashtu kishin një fëmijë.

Sipas një raporti të SOA (Agjencia e Sigurisë dhe Inteligjencës së Kroacisë), Dora u plagos atje në vitin 2014, në sulmet e avionëve të koalicionit që bombarduan pozicionet e ISIS. Burri u vra, siç supozohet, në luftimet në Irak.

Që atëherë, kur ajo u pa në Raka ku anëtarët e ISIS-it kishin një strehë të fortë, deri në shkurt të vitit 2019, asgjë nuk dihej për Dora, atëherë 32-vjeçare, përcjell Telegrafi.

Dhe pastaj mediat raportuan se Dora donte të kthehej në Kroaci.

Babai dhe vëllai i saj filluan menjëherë procedurat përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme për ta riatdhesuar atë.

“Ne duam t’i themi Doras se jemi me të dhe se duam ta ndihmojmë”, thanë anëtarët e familjes së saj të afërt.

Përkatësisht, për herë të parë në pesë vjet, një person nga BeH konfirmoi se ajo ishte parë disa ditë më parë në një territor ende të kontrolluar nga ISIS përballë shkatërrimit total.

Thuhet se ajo u pa në Baghuz, një fshat në bregun lindor të lumit Eufrat, në kufirin me Irakun, aty ku betejat përfundimtare po zhvilloheshin kundër mbetjeve të forcave të ISIS.

Se ajo pa Doran, ka thënë edhe një qytetare nga Bosnja dhe Hercegovina, pra familja e saj që jeton në një shtet fqinj.

Por, në nëntor të të njëjtit vit, 2019, informacione të reja në lidhje me Doran u shfaqën në media.

Një grua me origjinë nga BeH tha se Dora ishte në një kamp në Siri me një fëmijë dhe nuk donte të kthehej.

“Sa i përket motrës (kështu e quajnë banorët e kampit njëri-tjetrin), nuk e di saktësisht se cili është qëllimi i saj, por nga gjithçka që shoh nuk mendoj se ajo dëshiron të shkojë askund nga këtu.

Dhe në fund, shkruajnë mediat kroate, Dora po bën fizioterapi atje, të cilën e përfundoi ndërsa jetonte në Londër.

“Ajo është një fizioterapiste, kështu që gratë e thërrasin për një masazh. Ajo ka kaluar shumë pak kohë me gra nga Ballkani kohët e fundit, kryesisht me siriane. Ajo gjithashtu ndryshoi emrin e saj sepse nuk dëshiron të kthehet. 

Related posts

Gjermania ka një kompjuter kuantik, Merkel e quan atë një “mrekulli”

Redaksia

Coronavirusi “assesi” nuk po largohet nga Australia, regjistrohet rasti i parë i vdekjes nga COVID-19 gjatë këtij viti

D V

Gjermania shton forcat e sigurisë në kufirin me Poloninë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More